8 порад для зйомки фотопортретів в «природному» оточенні

Портрети створюються не тільки в професійній фотостудії. Існує окремий напрямок, так звана еко-фотографія, — це зйомка людей там, де вони живуть, працюють або просто виявилися «під прицілом» камери. Вона надзвичайно цікава, а зображення, які виходять в процесі, повинні розкрити характер моделі, розповісти історію людини одним кадром.

Подібна зйомка вимагає спеціальних навичок — це складний процес, але результат, якщо все зробити правильно, компенсує витрати праці. Особистість, «захоплена» в звичному для неї оточенні або сфотографована в нестандартній ситуації, розкривається зовсім особливо, а місце, незвичайне і цікаве, акомпанує їй і доповнює кадр.

Джонатан Чуа

Дрю Хоппер (Drew Hopper) — австралійський фотограф, який спеціалізується на художній зйомці людей і ландшафтів в «етнічній манері», веде власний блог, часто подорожує по екзотичним країнам і добре розуміє, як створювати цікаві і розповідні роботи. Він захоплений вивченням світових культур, навколишнього середовища і вважає, що заглянути в очі людині і зловити камерою їх унікальне вираз — неймовірний досвід. Фотограф дає кілька порад тим, хто хоче навчитися добре передавати атмосферу і характер людей, які знаходяться в певному місці. Дотримуючись їх можна навчитися створювати унікальну еко-фотографію.

еко-фотографія Drew Hopper

1. Складайте план заздалегідь

Перше, що варто зробити перед поїздкою, особливо у віддалені та екзотичні місця, — це все спланувати. Щоб повністю (і правильно) передати унікальність культури, потрібно підготуватися, вивчити її особливості, тоді і знімки людей будуть природними, але в той же час характерними, а унікальність місця добре підкреслена. Також варто продумати знадобиться перекладач або помічник, чи потрібно отримувати дозволу на зйомку в певних місцях, як бути з модель-релізом (правами), якщо планується комерційне використання знімка і так далі.

2. Місце визначає все

Знайти ідеальний ландшафт і врахувати його — завдання складне. Але саме місцевість, оточення, панорама мають колосальний вплив на кінцевий результат. Потрібно наполегливо шукати, щоб відповідне місце подарувало сильний образ, що запам’ятовується картину і еко-портрет вдався. Щоб все склалося ідеальним чином, слід максимально вивчити район, людей, які в ньому живуть. Можливо, є особливе місце, де люди відчувають себе максимально комфортно і розслаблено. Від усіх цих нюансів буде залежати чи вдасться фотографу зловити природне вираз обличчя або позу. Пам’ятайте, що не дивлячись на те, що фон неймовірно важливий в еко-фотографії, він не повинен тяжіти над моделлю і перетягувати увагу глядача на себе.

еко фотографія Drew Hopper

 3. Не забувайте про комунікації

При зйомці людей потрібно вміти налагоджувати взаємини. Коли працюєш в новій і чужий для себе країні, не говориш на місцевій мові, це зробити набагато складніше, ніж в звичному середовищі. Кращий спосіб справитися з труднощами — знайти місцевого представника, гіда або просто когось, хто зможе побути перекладачем. Локальний помічник може бути корисний, якщо буде потрібно отримати дозвіл на зйомку у офіційної влади або забезпечити тісний контакт з населенням, наприклад, в деяких країнах люди люблять фотографуватися, а в інших можна зустріти небажану реакцію.

еко фотографія Drew Hopper

Завжди варто доброзичливо, з посмішкою підходити до тих, кого хочеться запам’ятати й не забувати дякувати їм в кінці. Якщо людина відмовляється фотографуватися — просто проявіть розуміння і йдіть далі.

4. Поза моделі — це важливо

Природна мова тіла — динаміка, вираз обличчя і погляд найкраще передається, якщо модель відчуває себе розслаблено, знаходиться в звичному оточенні, зручній позі. Будь-яка напруга, постановочні будуть помітні на знімках. Зазвичай людям комфортніше, якщо вони сидять або до чогось туляться — в якості відправної точки можна придбати подібні речі сцену. Не обов’язково дивитися в камеру — нехай це буде погляд вдалину або зосередженість на своєму занятті. Люди можуть просто продовжувати те, чим вони займалися перед зйомкою, і завданням фотографа буде вчасно зловити вдалий кадр.

еко портрети як знімати

При зйомці крупних планів природність особливо важлива. Ніколи не слід самому виставляти позу, це може негативно відбитися на вашому перебуванні на чужій території. Наприклад, чоловікові-фотографу не можна торкатися до жінок в східних країнах. Краще ввічливо пояснити або продемонструвати, що б хотілося побачити в кадрі.

5. Не бійтеся додати зображенню драматичності

Дрю Хоппер

Працюючи в жанрі еко-фотографії можна отримувати чудові портрети, що передають характер і драматизм сцени. Тут особливо важливо правильно використовувати світло. Новачкам, швидше за все, буде складно працювати з виносними накамерні спалахами , тому варто звернути увагу на роботу з природним світлом, яка може бути досить ефективною.

Постарайтеся розібратися, як змінюється освітлення місця, де ви знаходитеся і як змінюється від цього його настрій. Напівтемрява підкреслить вираз обличчя, виділить його рельєф, зморшки.

Дрю Хоппер

Затінений задній план в поєднанні з яскраво підсвічується особою моделі створить глибокий контраст. Можна помістити людину у вікна або прочинених дверей, висвітлити тільки частина його фігури, використовувати дим (особливо на затемненому фоні) або запалені свічки. Експериментуючи з природним освітленням, ви будете вражені результатом.

6. Не забувайте про можливості постобработки

У камери є фізичні обмеження — вона не завжди може охопити всі нюанси в складних умовах освітлення. Наприклад, в сонячний полудень потрапляння прямих променів на об’єктив неминуче призведе до втрати деталей сцени. Якщо об’єкт підсвічений ззаду, або частина його фігури знаходиться в тіні (наприклад, її відкидає капелюх) можуть виникнути складності, адже не завжди випадає нагода пересунути модель.

При експозиції, виставленої по обличчю моделі, може виявитися, що небо перетримати, на фото іноді помітна зернистість. У таких випадках часто допомагає постобработка. «Втрачені» деталі вдасться відновити за допомогою програм обробки поста.

ISO в допомогу

Мало хто наважиться вступити в суперечку з приводу того, що, коли прагнеш отримати технічно максимально якісні фотографії, потрібно використовувати мінімальні значення ISO . Проте, з розвитком технологій сучасні камери DSLR стали видавати відмінний результат і при зйомці при більш високих значеннях — 1600-3200 або більше.

як знімати портрети при поганій освітленості

Високі значення ISO дозволяють затвору спрацьовувати швидше, вихоплюючи вдалу сцену, яку інакше довелося б упустити. Високе значення позбавляє від необхідності користуватися штативом, знімаючи портрети при поганій освітленості і відкриває цілий океан інших можливостей. До речі, багато хто знає, що якщо з’явиться цифровий шум, його можна спробувати видалити при постобработке.

8. Не забувайте про модель-релізах

франк дошками

Модель-реліз — контракт з людиною, присутнім в кадрі. Дозволяє звільнити фотографа від відповідальності, яку, можливо, довелося б нести, при публікації фотографії в ЗМІ або соціальних мережах. Фотографу не грозить судовий позов за вторгнення в приватне життя.

Навіть якщо ви не боїтеся судового переслідування, убезпечити себе не завадить. Документ визначає умови, на яких обидві сторони будуть використовувати знімок. Зараз є безліч зручних додатків (навіть в смартфонах), які зберігають відомості про модель і місцезнаходження. Заповнивши порожні поля в формі, можна швидко отримати підпис моделі, в тому числі і за допомогою сенсорного відбитка пальця. Економія часу і законність очевидні.

Дрю Хоппер

Еко-фотографія принесе масу задоволення не тільки вам, як фотографу, але і глядачам, хто буде розглядати «чуже» життя на екрані монітора або паперовому відбитку. Але їй потрібно повчитися.